Süphan Dağı Kış Tırmanışı

Süphan Dağı Kış Tırmanışı

          Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Dağcılık Topluluğu olarak faaliyetimizin ilk günü (27 Ocak Cuma )  saat 16:30 Adilcevaz’a ulaştık. Burada kaydımızı yaptıktan ve çantalarımızı bıraktıktan sonra Adilcevaz merkezde alışveriş yaptık. Adilcevaz ilçesi insanlarının sıcak kanlılığıyla yabancı bir yerde olduğunuzu unutturuyor. Ayrıca ilçede yiyecek ve içecekler oldukça uygun fiyatta satılıyor. Akşam saat 20:00 de öğretmen evinin yanında bulunan keyf-i ala restorantda teknik toplantı yapıldı ve havanın son durumu, kar durumu ve rota hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Süphan doğa sporları derneğinde konaklama imkanı vardı (oda kişi başı 30 tl, salonda tulumla kalma 10 tl, ayrıca öğretmen evi ve özel bir otelde konaklayanlarda oldu). İkinci günümüzün sabahında (28 Ocak Cumartesi) dağa hareket planlanmaktaydı ancak dağda havanın aşırı rüzgarlı ve kar yağışlı olduğu için hareket pazar gününe ertelendi. gün boyu kar yağışlı geçti hava sıcaklığı -10 civarındaydı. bu günü Adilcevaz’da zaman öldürerek geçirdik. geceyi tekrar süphandos derneğinde geçirdik.

          29 ocak Pazar sabah saat 8:00 gibi uyandık ve hava durumunun uygun olduğu haberleriyle hazırlanarak saat 10:00 civarında Adilcevaz belediyesinin tahsis ettiği araçlarla Adilcevaz ilçesine bağlı aydınlar beldesine hareket ettik. burada bir süre yolun açılmasını bekledikten sonra tekrar araçlarla kışkılı köyüne hareket ettik. köye yaklaştığımızda yol henüz açılmadığı için araçta beklemek yerine köye doğru yaklaşık  1 kilometreyi aşırı rüzgarlı ve tipiye yakın bir havada köye vardık. burada bizi gören 2 köy sakini, bizi evlerine davet etti bizde ilk gelen grup olduğumuzdan geriden gelenleri soğukta beklememek için daveti geri çevirmedik. bütün gruplar toplandıktan sonra dağa doğru harekete geçtik. saat 17:00 sularında 2600 metrelerde bulunan kamp alanımıza ulaştık ve kampımızı kurduk. çadır kurarken, yola çıktığımızda havanın sıcaklığına aldandığımız için  kanlın eldivenlerimizi giymediğimizden ve havanın – 20 derecelerde olduğundan dolayı ellerimiz aşırı derecede üşüdü ve çadır kurarken biraz zorlandık. çadırımıza yerleşip ısındıktan sonra yemek yedik ve uyuduk.

          30 ocak pazartesi saat 02:00 sularında uyandık. hava aşırı derecede soğuktu (hissedilen -39 derece) ancak hava bir o kadar açık ve rüzgarsızdı. kahvaltımızı yaptıktan sonra saat 03:30 civarında zirveye doğru yola çıktık. ekibin kalabalık olması ve derin karda iz açmak zorunda olmamızda çok yavaş ilerleyebiliyorduk ve bu da hareketlerimizi yavaşlattığı için bir çoğumuzun üşümesine yol açtı. saat 05:30 a kadar tırmandık ancak 2900 metrelere ulaştığımızda son günlerde yağan aşırı kardan dolayı oluşan çığ tehlikesi nedeniyle geri dönme kararı aldık. saat 06:30 civarında kamp alanımıza geri döndük. Saat 10:00 a kadar çadırda dinlenip toplandık ve 10:00 da güneşli ama soğuk bir havada geri dönüşe geçtik. önce Kışkılı köyüne oradan da araçlar henüz gelmediği için aydınlar beldesine yürüyerek indik. burada bir süre araçları beklerken belediye binasında bekledik. burada belediye çalışanları ve yerel halk tarafında yoğun ilgi gördük kimisiyle sohbet ettik.Daha sonra gelen araçlarla Adilcevaz’a hareket edip süphandos derneğine ulaştık. bugün geri kalan zamanımızı diğer dağcılarla kaynaşarak ve dağcılık üzerine sohbet ederek geçirdik. geceyi tekrar süphandosd da tulumda kalarak geçirdik.

          Son günümüz 31 ocak Salı saat 08:00 sularında uyandık ve biraz atıştırmadan sonra 09:00 da yolca çıkacaktık ancak havanın bozmasında ve kar yağışından dolayı planlı servis ile değil de havalimanına giden bir Adilcevazlı ile karşılaştık onunla (30 tl karşılığında) havalimanına ulaştık. 13:50 uçağı ile sabiha gökçen havalimanına 16:00 civarında indik. Faaliyetimiz hava şartlarından ve kar durumundan dolayı istediğimiz gibi sonuçlanmasa da sağlıklı olduğumuz için mutluyuz. süphana gideceklere tavsiye olarak, her dağ faaliyetinde göz ardı etmemeleri gereken eksik veya yetersiz malzemelerle yola çıkmamalarını öneririm. soğuğa her zaman hazırlıklı olunmalı.  Süphan dağına giderken Adilcevaz’dan yolunuz geçerse uğramayı süphandosd da konaklamayı tavsiye ederim. Ayrıca; Türkiye Dağcılık Federasyonuna,  süphandosd yöneticilerine, adilcevaz belediyesine, aydınlar belde belediyesine, sıcakkanlı Adilcevaz halkına teşekkür ederim.

 

Son Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, Salı