Türkiye‘de Cumhurbaşkanlığı

Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Boyutlarıyla Türkiye‘de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Tartışmaları 

        Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Öğrenci Konseyi tarafından İ.İ.B.F. Amfi 2 Konferans Salonunda düzenlenen, Maliye Bakan Yardımcısı Dr.Cengiz Yavilioğlu, ‘Ekonomi, Siyasal ve Sosyal Boyutlarıyla Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Tartışmaları’ konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. 

         Konferansa, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile Vural Kavuncu, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Remzi Gören, 22,23,24. Dönem AK Parti Kütahya Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Eski Başkanı Hasan Fehmi Kinay, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Hakan Baykaya, “Bu koca yürekli millet tankların önüne dikildiği gibi bayrağıyla, yüreğiyle, gönlündeki vatan sevgisiyle ezberlerin karşısına dikilecek ve tam bağımsız bir Türkiye için ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyecek. Millet ülkesinin geleceğine kendisi yön verecektir” dedi.

       Yeni Anayasa Değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatan Maliye Bakan Yardımcısı Dr.Cengiz Yavilioğlu, “Önünüze gelen bu konuyu iyi öğrenin. Artılarıyla eksileriyle, lehinize aleyhinize olan kısımlarını değerlendirin. Evet diyenleri de hayır diyenleri de sorgulayın. En büyük kayıplardan biri sorgulamanın kaybedilmesidir. Bazen bilgi öyle bir şekilde sunulur ki içerisinde hem rezalet hem de fazilet barındırır. Amacınız fazilet arayışı olmalıdır, bu da sorgulamakla mümkündür. Kararınız her ne olursa olsun doğru olanın ardından cesaretle gidin. Başarı sorgulayan insanların yüzüne güler. Tartışırken de lütfen muhataplarınızın kutsallarına dikkat edin. Onların kutsallarına, değerlerine hakaret etmeyin” dedi. 16 Nisan'da ortaya çıkacak sonucun ülkeye ve millete hayırlı olmasını temenni diledi.

        Dr.Cengiz Yavilioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine yönelik iddialara da cevap verdi. Yavilioğlu, “Türkiye’nin rejimi Cumhuriyettir ve asla tartışma konusu değildir. Türkiye Cumhuriyeti, milleti ve ülkesiyle bölünmez üniter bir devlettir ve bu vasfı asla tartışma konusu değildir” ifadelerini kullandı. Maliye Bakan Yardımcısı Dr.Cengiz Yavilioğlu konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Maliye Bakan Yardımcısı Dr.Cengiz Yavilioğlu’na Vali Ahmet Hamdi Nayır günün anısına çini tabak takdim etti. Dr.Cengiz Vayilioğlu’na katılımlarından dolayı teşekkür eden Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Remzi Gören de DPÜ altın anahtarı takdim etti.

Son Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2017, Pazartesi